Małgorzata Haduch & Unfinished Company – Free The Dance!

Free The Dance to inicjatywa i koncepcja Małgorzaty Haduch
& Unfinished Company. Jest to seria performensów z udziałem
muzyków-improwizatorów oraz tancerzy. Artyści zgłębiają
sztukę improwizacji w połączeniu muzyki i tańca współczesnego.
W centrum poszukiwań jest to, jak słuchać ruchu oraz różne
sposoby budowania wzajemnych relacji pomiędzy ruchem
i muzyką. Przede wszystkim jednak są to poszukiwania
uwolnienia umysłu, ciała i transformacja energii. W nowej serii
Free The Dance, Małgorzata skupia się na intymnych duetach
i małych, lecz niepowtarzających się składach. Są to zawsze
spotkania wyjatkowych osobowości scenicznych, starcie się
doświadczonych improwizatorów, energii i wyobraźni.

DVD zawiera dokumentację performensów, które zostały
zrealizowane w plenerze – Antique Apartments w Krakowie,
lato 2012.

Występują tancerze: Małgorzata Haduch, Lori Duncan,
Przemek Kamiński, oraz muzycy: Dominik Borkowski,
Paulina Owczarek, Michael Zerang, Ksawery Wójciński
i Rafał Mazur.

Wideo zrealizowane przez Filipa Molskiego/MATBOTS.

Projekt wspierała Radiofonia.

Małgorzata Haduch – tancerka związana z holenderską sceną free jazzową, gdzie współpracowała w ostatniej dekadzie z takimi znakomitymi muzykami jak Ab Baars, Wilbert de Joode, Andy Moor, Arnold de Boer, Colin McLean, Onno Govaert i John Dikeman. Dla Małgorzaty praca z improwizowaną muzyką na żywo wciąga do odkrywania mocnej, idywidualnej ekpresji, wymusza porzucenie kontroli i zamienia dźwięk w nową odchłań ruchu. Małgorzata Haduch jest absolwentką School for New Dance Development w Amsterdamie. Z jej inicjatywy powstała w 2006 roku grupa artystyczna Unfnished Company, która skupia międzynarodowych artystów z różnych dziedzin sztuki (taniec współczesny, muzyka, video-art, fotografia). Grupa realizuje przede wszystkim spektakle improwizowane, w których muzyka i taniec współistnieją jako jedna forma artystyczna a performance to spotkanie silnych osobowości, starcie się doświadczeń, energii i wyobraźni. W 2012 roku, jako wyjątkowe wyróżnienie, Małgorzata wystąpiła na Krakowskiej Jesieni Jazzowej, gdzie była jedyną tancerką wśród ponad 50 znakomitych muzyków z całego świata. Krakowska tancerka wystąpiła z wrocławskim duetem Mikrokolektyw. Współpracuje także z członkami zespołu Hera – Ksawerym Wójcińskim i Pawłem Postaremczakiem.

Poszukiwania artystyczne Malgorzaty oraz goscinne wystepy, takze solowe, prowadzily ja w ostatnich latach przez Holandię, Cypr, Hiszpanię, Niemcy, Japonię, Brazylię, Chile, Peru, Kostarykę, Izrael, Węgry, Słowację. Jej oryginalny język sceniczny krystalizował się przez lata, w trakcie których do najważniejszych należą takie projekty jak kilkuletnia współpraca z amsterdamskim studio OT301, gościnna choreografia w Royal Scottish Academy of Music and Drama w Glasgow, projekt choreografczny z peruwiańską grupą teatralną Deciertopicante w pustynnym miescie Tacna, międzynarodowy program DanceWeb w Austrii, Solo Projekt w Pozaniu oraz „50 days” – mistrzowski kurs oraz intensywny proces twórczy prowadzony przez kultowego choreografa Davida Zambrano w Kostaryce.

W 2011 roku Małgorzata była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2011 roku uczy regularnie techniki Davida Zambrano Flying Low oraz kompozycji Passing Through.

www.freethedance.blogspot.com